Koç Burcu'nun Genel Özellikleri
Bu Sayfayı Sosyal Medyada Paylaş
Koç Burcu Yönetici Gezegeni : Mars ve Plüton
Venüs'ün partneri, bütünleyicisi, aşığı Mars. Tüm bilinen çağlarda ve birbirinden farklı bir çok kültürde Mars hep savaş gezegeni olarak bilinir. Kızıl tanrı, Savaş tanrısı, depremler, volkanik patlamalar ve bir sürü felaketin Marsla ilgili olduğuna inanılmıştır.
Bugün ise astrolojik olarak Mars insanın içindeki ve dışındaki savaşları, mücadeleleri gösterir. Kuvveti, enerjiyi, ihtirası, arzuyu, cesareti, inisiyatifi, direnci, aceleciliği, tedbirsizliği, saldırganlık hareketi ve cinsel gücü de temsil ettiğine inanılmaktadır.
Güneş ve Ay ve Venüs'ün isteklerini gerçekleştirebilmek için Marsın hareketine, istekliliğine ihtiyacımız vardır. Yaşamımızdaki ileri doğru atılmış veya atılması gereken adımlarda hep Mars vardır. Amaçlarımıza doğru hareket etme kapasitemizdir Mars. Kişiliğimizi gelen tüm baskılara rağmen koruma enerjisidir Mars.
Haritadaki Mars çok zayıf bir durumdaysa o zaman kendimizi fazla koruyamayız, yok eğer çok güçlü ve saldırgansa o zamanda yaşam ve toplumla entegre olmamızı zorlar Mars. Bu gibi durumlarda çıkan içsel çatışmalar kişiyi mutsuz, huzursuz ve doyumsuz yapabilir. Bundan dolayı haritadaki Marsın durumunu dikkatle ele alıp değerlendirmek gerekmektedir.
Ayrıca Mars cinselliğin, seksin ve fiziksel enerjinin de planeti olduğundan kişinin aşk ve cinsel hayatını da gösterebilir (Venüs ile beraber). Örneğin Balık burcundaki bir Mars, kişinin fizik enerjisini düşürebilir, sürekli yorgunluk, uykuya doyamama, hareket isteksizliği getirebilir.
Aşk ilişkilerinde sorunlar aşk da, sevgide ikilemler, çatışmalar getirebilir. Bir yandan aşırı duygusallık ve ihtiraslar verirken kişiye diğer yandan uyum sağlama ve çatışmalardan kaçma çabası verir. Aşırı yoğun duygular ve alkol zihinlerini dağıtabilir. Bu çok kısıtlı bir örnek ve anlatımdı, Haritada Marsın bulunduğu ev ve diğer planetlerle yaptığı açılarda çok önemlidir.
Marsın bu temsil ettiği olumlu veya olumsuz olabilecek hareket biçimlerini Mars transitleri ile takip edebilir ve enerjiyi daha üretken kullanmak için bu özel devinim tarihlerinden faydalanabiliriz.
Koç burcu ve 1. Evin doğal yöneticisi olan Mars, Akrep burcu ve 8. Evi de yönetmektedir. Yine Oğlak burcu ve 10. Evde güçlenen kendini iyi ifade edebilen Mars, Terazi de ve 7. Ev ile Boğa ve 2. Evde kısıtlanır yine Yengeç burcu ve 4. Ev de rahat değildir.
MARS HANGİ BURÇLARDA
KOÇ BURCUNDA
Mars yöneticisi olduğu bu burçta bütün marifetlerini ortaya koyar. Cesur, atılımcı, girişimci özellikler verir. Sert ve oldukça hükmedicidir. Ortalığı karıştırmak, hareketlendirmede öncülük yapar. Mücadele etmek için vardır adeta. İnandığı şeyler için sonuna kadar savaşmaktan çekinmez.
BOĞA BURCUNDA
İnatçılık çok fazladır. Aklına koyduğunu, inandığını elde etmek için hiçbir engel tanımaz. Kendine karşı gelinmesine tahammülü yoktur. Kızınca tehlikeli olabilir. Bedensel zevklerine düşkündür. Duygular örtülmüştür. Sadece elde etmek için yaşar.
İKİZLER BURCUNDA
Bağımsızlığına düşkün, hırslı biridir. Zeka yönü çok güçlüdür. Zorluklara, sorunlara kolay çare bulabilir. Zekası ile her şeyin üstesinden gelebilecek özgüvene sahiptir. Etkili konuşması sayesinde insanları peşinden sürükleyebilir. Fiziksel yönden çok güçlü değildir. Çok çabuk yorulur. Kaba kuvvetle mücadele yerme, kelimelerle savaşmayı tercih eder.
YENGEÇ BURCUNDA
Çabuk parlayan, sinirlenen, huzursuz bir yapıdadır. Duygulara kapılarak kinlenebilir. Heyecanlıdır, fakat hareketsizdir. Özgüveni zayıftır. Zor durumda kalınca çareyi uyumakta veya kaçmakta bulur. Aslında oldukça yeteneklidir ama özgüven ve dengeyi sağlamada başarısız olduğundan, yeteneklerini ortaya koymada çok zorlanır.
ASLAN BURCUNDA
Çok ateşli, çalışkan, cömert ama biraz küstahtır. Kendini çok beğenir ve güvenir. Tembelliğe sabrı yoktur. Gururludur. Taviz vermekten, boyun eğmekten hiç hoşlanmaz. Ona göre gerçekten istenilince yapılamayacak şey yoktur. Güç ve mücadele isteyen sporlardan hoşlanır. Elde etmeyi düşündüğü şeyi, her türlü yola başvurarak, gerekirse çok iyi rol bile yaparak mutlaka elde eder.
BAŞAK BURCUNDA
Duyguları sürekli baskı altındadır. Bu yüzden genellikle huzursuzdur. Hissettiklerini açıklamakta zorlanır. Öfkesinin altında açıklayamadığı çok farklı sebepler vardır. Neye ilgi duyuyorsa, o konuda başarılı olmaya kararlıdır. Zorlanır, yıkılır, umutsuzluğa düşer ama o hep çabalar. Aceleci ve telaşlıdır, aradığı düzeni yakalamakta zorlanır. İhtiyaç duyulduğunu hissetmek onu mutlu eder, var gücü ile hizmete koşar. Başkaları ile ilgili kritik durumlarda soğukkanlıdır.
TERAZİ BURCUNDA
Şiddet, kavga, gürültü, patırtılara daima karşıdır. Böyle durumları yumuşatmaya, dengelemeye çalışır. Arabuluculuk yapmada, kırgınların arasını düzeltmede başarılıdır. Adil, dürüst ve tarafsız olmaya özen gösterir. Eğlenmek, dostluk ve arkadaşlık hayatın esas gayesi olmalıdır. Marsı Terazide olan insanlar çok çekici bir havaya sahip olurlar. Çapkın olurlar. Bir kişiye bağlanmak yerine, hayatını yaşamayı tercih ederler.
AKREP BURCUNDA
Her an kızmaya, tepki göstermeye, öfkelenmeye, meydan okumaya hazırdırlar. Ancak bu halini gizler. Çok sakın bir tablo çizer. Kontrollü ve kararlı olur. Kuşkucu duyguları çok kuvvetlidir. Sanki her şey, herkes onların düşmanıdır. Aslında onlar kendileri ile barışık değildirler. Menfaatleri daima ön plandadır. Acıma duygulan sanki yoktur. Zirveye ulaşmak için her şeyi yapar. Operatörlük için çok ideal bir konumdur. İradeleri, seks yönleri çok güçlüdür. İnatçılıkları ile kimse yanşamaz.
YAY BURCUNDA
Yaydan fırlamaya hazır bir ok gibidir. Maceraya hazırdır. Özgürlüğünü korumasını bilir. Sürekli aktiftir. Kendi sorunları yanında başkalarının problemlerine de çözüm bulucudur. Zekası çok keskin, dili de oldukça sivridir. İnandığı konuların şiddetli savunucusudur. Ateşli, coşkulu, son derece enerjik, ani sinirlenir ve öfkelidir.
OĞLAK BURCUNDA
Amaçlarını ve hedeflerini iyi belirleyip, yılmadan ona ulaşmak için çabalar. Kararlılığı sayesinde yavaş ama emin ilerler. Kendi koydukları kurallar doğrultusunda yürürler. Sessizce insanları kontrolleri altında tutup yönetmeye çalışırlar. Maddi değerler ön plandadır. Çok iyi düşünüp, çok iyi plan yapar ve kendini tek bir konuya kilitleyerek çalışabilir. Bu başarıya ulaşmada çok önemlidir. İnsanlara güvenmez, kimseyle fazla samimi olmak istemez. Yöneticilik için iyi bir konumdur.
KOVA BURCUNDA
Kendi düşünceleri ve buluşları ile dünyayı adeta yönlendirmek ister. Sanki zaman kalmamış gibi, hızlı bir temposu vardır. Bu acelecilik ortalığı karıştırır. Sözünü sakınmaz, gerçekten nasıl düşünüyorsa öyle konuşur. İnsanlar üzerinde nasıl etki bırakacağını düşünmez. Alışılmış, monoton kurallarla ilgilenmez. Hayatın yeni icatlarla ilerlemesi için, insanlara yenilikler verebilmek için tüm enerjisini kullanır. Akıl ve keskin zekası ile sorunları önceden tahmin edebilir. Giyimden yaşam biçimine kadar tuhaf, alışılmamış bir tarzı vardır. Özgürlüğü asla kaybetmek istemez.
BALIK BURCUNDA
Hayal dünyasının renklerini yaşamda bulamamanın kırıklığı vardır. Huzursuzluk, kararsızlık içindedir. Sorunlardan kaçmaya meyilli olup, iç aleminde savaş verir. Ani öfkelenip, olmadık yerde tartışmalara girebilir. Ama gerçek sebebini kendi de bilmez. Sezgilerine güvenir. İnsanların iç alemlerini sezebilir. Resim, bale, perde, sahne gibi alanlarda başarılı olur.
MARS HANGİ EVLERDE
1. EVDE
Bedensel güçlülük, ataklık, cesaret, kimseye kulak asmama, her durum ve yerde bencillikle kendini gösterme; iddiacılık, tartışmaya ve kavgaya hazır olma. Kızgınlık arımda gücünü, sözünü esirgemez, fakat kin tutmaz. Sabırsızlık, çabuk öfkelenme, acele ve düşünmeden hareket ederek boşuna enerji kaybı. Başla, gözlerle ilgili sorunlar.
2. EVDE
Kazanma konusunda iddialı, dik kafalı, inatçı. Aklına koyduğunu yapmak için engelleri yıkma, kazandığı gibi çabuk yok etme, kendi işini kurma, başkalarının emrinde çalışamama. Vermeyi kendi dilerse cömert, zorla istenirse cimri, sinirlenince küfürbaz. Para ve mal elde etme hırsı, yüksek çalışma kapasitesi.
3. EVDE
Daima lider olma tutkusu yüzünden arkadaş bulmada zorlanır; kavgacı, kırıcı. Politik bir yorumcu. Kardeşler, yakın çevre ile ilişkilerde sorunlar; hep dediğim olsun savaşı içinde. Bilimsel konulara meraklı, araştırıcı, keşfedici, cesur ifadelerle yazabilme. Keskin zeka, uzunca bir dil, yerli yersiz münakaşaya hazır olma.
4. EVDE
Çabuk öfkelenme, duygulara kapılarak sonradan pişmanlık getirecek söz ve davranışlarda bulunma, çok çabuk değişme, bir küskün, bir barışık, bir coşkulu, bir kızgın. Aile içi geçimsizlik, anne baba ile anlaşmazlık, erken yaşta evden ayrılma. Huzurlu olacağı yeri kurma savaşı, ev ve aile ile ilgili konularda kavgalar.
5. EVDE
Ateşli, iddialı bir aşık, çok kıskanç bir sevgili, bitmeyen kavgalar, cinsel açlık yüzünden erken evlenme veya evlilik dışı ilişkiler. Yükselme hırsı, risklere cesurca atılma, dramatik rol kesme, kayıplar. Çocuklarla geçinememe, kendinden emin olma, sorumluluk yüklenme.
6. EVDE
Kaza tehlikesi, sağlık sorunları, enerji, çalışkanlık, çalıştığı alanda en mükemmele ulaşma hırsı. Her şeyde daima en iyiyi bulma çabası, eleştiricilik, acelecilik yüzünden fırsat kaçırma, güvendiği kişilerden zarar görme. Para çaldırma veya kaptırma; kesici aletlerle ilgili bir işte çalışma. Bilimsel çalışmalar, detaylı işlerde sabırlı olma, metodlu ve ciddi çalışma, her şeyi kahramanlık boyutlarında gösterme.
7. EVDE
Gürültülü, patırtılı bir evlilik. Eşine söz hakkı tanımama, çabuk kızma, kendi anlayışına uygun davranılmasını bekleme. Fazla açık sözlü olma yüzünden, sosyal ilişkilerde sorunlar, ortak çalışmalarda anlaşmazlıklar, kavgacı ve bencil arkadaşlar, kendine zarar verme, düşünceleri ve davranışları arasında bir türlü denge kuramama.
8. EVDE
Tutkulu, yıkıcı, yakıcı duygular, cinsel tatminsizlik, normal dışı cinsel arayışlar, aşk ve tutku uğruna her türlü anormal çarelere baş vurabilme. İstediği şeye mutlak olarak sahip olma. Miras konularında sorunlar, kayıplar, bir kavgada veya savaşta hoş olmayan yaralar alma.
9. EVDE
Felsefe, bilim, eğitim, öğretim alanlarında uğraşmaya yatkın, inançlarının doğruluğuna ve üstün olduğuna inanır, bu yolda savaşmaktan çekinmez. Yüksek not alma, başarılı ve birinci olma hırsı. Düşer, kalkar, sıfırı tüketir ama hep çalışır, onu köşeye sıkıştırmaya çalışan kişiyi onun silahı ile acımadan vurabilir. Ben bilirimciliği, yüzünden sık sık hatalara düşme. Spora ilgi, yarışma zevki, yaptığı işin hakkım verme. Acelecilik ve maceraperestlik.
10. EVDE
Yükselmek, şan, şöhret sahibi olmak, zirveye göz dikme. Bunun için hırsla, cesaretle ve önüne çıkan engelleri acımadan yıkarak çalışma, pratik, çabuk düşünebilme. Yetki sahibi olma, önderlik yapma, meslek alanında tutkularını elde etme için gözü kara davranabilme, iftiraya uğrama tehlikesi. Kendini çok üstünmüş gibi görme, etrafa meydan okuyucu tavırlar.
11. EVDE
Hareketli bir arkadaş çevresi, yüksek idealler, umutlar ve bunlara ulaşma savaşı. Kalıplaşmış kurallara, eskimiş geleneklere baş kaldırma, yemlik yapma, insanlığa faydalı olabilecek buluşlar yapma. Dostlukların bozulması, gizli düşmanlıktan kurtulamama. Özgürlük aşkı, herşeye karşı çıkma ve abartıcılık.
12. EVDE
İç dünyada yaşanan sıkıntılar, endişeler, duygularını ifade edememe veya yanlış anlaşılma yüzünden incinme. Kendini savunma gayesiyle düşmanca davranma; zarar görürüm endişesi ile kendine ait şeyleri saklama. Sessiz ve derinden giderek kendini kabul ettirme isteği. Gizli işlerde çalışarak kendine güvenini kazanma. Rahatlık veren alışkanlıklara bağlılık, kendine kolay söz geçirememe, aşk ilişkilerinde dengesizlik.
Plüton Yeraltı Tanrısıdır. (Hades) ve ölüm, yeniden doğmayla ve güç, kontrolle bütünleştirilmiştir. Takıntılı davranış ve duyguları, tabuları, tekrarlayan davranışları ve krizleri yönettiğinden birçok temel konuyu yaşamı ve ölümün kendisini de kapsar, seksüel enerjiyle de bütünleştirilir. Pluto'nun gücü psişik enerjiyi manipule etmek ve kullanmak için kullanılabilir.
Plüton, eski olan her şeyi yıkar, kırar ve artık lüzumsuz olanı, işe yaramayanı parçalara ayırır ve onları tekrar dönüşüm işlemine tabı tutar. Onun parçalarından yeniyi inşa eder.
Plüton primal enerjidir ve yaşamın bu yönlerini temsil eder. Plüton içimizdeki en derin ve gömülü yerlere erişir ve regenerasyon ve transformasyon getiren deneyimler yaşatır. Kalıcı, radikal değişimlere meydan olur.
Plüton tüm gizli saklıları, görünmeyeni ve gömülü olanı, saklanmışı, gizli yapılan işlen, stratejik planları, çürümeyi, parçalara ayırmayı, güç savaşlarını, kontrolü, manipülasyonu, seks ve ölümü, temizliği, arıtmayı da temsil eder. Toprak altını, yüzeyin altındaki herşeyi yani görünmeyeni yönetir.
Plüton: bilinçlilikteki radikal değişim süreçlerini yürütür, prensibi güç'tür. Plüton'un bulunduğu ev, kişinin kendisini ve çevresini yenilemesi için gereken bilinçli, yaratıcı, irade gücünün, hangi yönde, alanda denenmesi gerektiğini gösterir. Kişinin değişen değerleri hakkında, yenileme yeniden yapılanma konusunda yoğunlaşılan alanı, yeniden kurulması için yıkılması gerekeni de işaret eder.
Karmik Plüton; büyük kader güçleri ile ilgili olduğundan bulunduğu ev bu değişikliklerin kişiyi nasıl etkileyeceğini yani kolektif karmanın kişisel karmaya nasıl bağlanacağını gösterir. Plüton haritamızdaki extremleri temsil eder ve bundan dolayı obsesyon, dominasyon, karmik tutkular ve güçlü seksüaliteleri de gösterir.
Haritalarında Plüton enerjisi güçlü olan insanlar; içgüdüsel olarak yaşamlarında işlevlerini tamamlamış olanı yıkmaya ve yemden var etmeye, inşa etmeye çalışırlar, yaşam onlar için hiçbir zaman aynı değildir. Yaşamlarının herhangi bir anında her şeyi yıkıp yeniden başlayan insanların Plüton enerjileri çok güçlüdür. (Örneğin Güneş, Plüton çakışıksa ve bir de buna Mars eşlik ediyorsa veya diğer başka konfigürasyonlarda bu pluton enerjisini güçlendirebilir) bu insanlara yakınsanız, bilin ki siz de bu enerjiden, bolca nasibinizi alacaksınızdır.
Bu enerjiler ve bu enerjilere sahip olan insanlar diğer insanların yaşamlarında bir çeşit katalizör görevi görürler. Plüton enerjisi manipülatifdir, güç kavgalarını ve kontrolü getirebilir. Sevgi yoluyla da, seks yoluyla da yapılabilir bu, silah zoruyla da, tehditle de. Bu enerji, egoların dışına kaydığında, hizmet eder.
O zaman pluto enerjisi; terapist olur, bilim adamı araştırmacı, astrolog, mistik, dedektif, cerrah, çevreci olun tabi bu işlerle uğraşan herkes olumlu enerjiyi kullanacak demek değildir. Yaptıkları işler sayesinde de gücü kullanıp kontrol etmek isteyenler olabilir. Güçlerini kendi egoları için kullanan herkes plutonun karanlık yanına hizmet eder. Plüton haritamızda kontrol etmek ihtiyacını hissettiğimiz, çünkü hiçbir zaman kontrol edemeyeceğimiz alanı gösterir. Plutonun ihtiyacı bırakmak, terk etmektir. Bitmesine ölmesine izin verdirtmektir ve yeniyi doğurtmak, inşa etmektir.
Transitlerinde; Plüton, dokunduğu ev veya planeti güçlendirir ve yoğunlaştırır, Plüton bitişleri ve taze başlangıçları getirir. Uranüs enerjisi ne kadar ani, sürprizlerle dolu ve şaşırtıcı ise; Plüton enerjisi o kadar yavaş, sinsi, ağırdandır, bir volkan gibi derinden yıllarca çalışır ve sonunda yapacağını yapar. Panik halinde parçalanmayı dağılmayı engellemeye çalışmak fayda etmez. Dönüşüm ve yeniden doğum sadece daha sancılı bir hal alır.
Plüton Kozmik amacımızla bağlantılıdır. Bu amacı belirleyip tanımladığınızda Plutonun transforme edici enerjisinden zarar görmeden spiritüel amacınıza ulaşabilirsiniz. Akrep burcunun yöneticisidir. Aslanda güçlü, Boğa ve Kovada zayıftır. Doğal olarak, 8. Ev ve 5. Evde rahat, 2. Ev ve 11. Evlerde rahatsızdır.
PLÜTON HANGİ BURÇLARDA
KOÇ BURCUNDA
Şiddet olayları, savaşlar olur. Çok kan dökülür. Acımasızlık baş gösterir. Kendini ispat etme, kabul edilme isteği güçlüdür. Lider olma, önderlik kavgaları başlar. Benlik duyguları kuvvetlenir. Bireysel haklar ön plana çıkar. Karşılıklı saygı azalır. Düşünmeden eyleme geçme yüzünden karışıklıklar olur. Cesaret isteyen, sert sporlara ilgi artar. Aşk ihtirasa döner. Kıskançlık duygusu ön plana geçer.
BOĞA BURCUNDA
Para ön plana çıkar. Güven içinde yaşamak için maddi varlığın temininde ihtirasa varabilecek tutumlar görülür. İnsanlar arasında maddi uçurumlar oluşur. Kimi bolluk, kimi sefalet içinde kalır.
Zevk, sefahat, eğlence meyil artar. Soyut değerlerin yerini somut değerler alır. Değişime kapalı, bağlı olduklarından kopamayan, kazanmak için hiçbir engel tanımayan kişilerdir.
İKİZLER BURCUNDA
Buluşlar, çeşitli icatlar olur. İletişim, haberleşme, medyada yenilikler artar. Canlı, yaratıcı, hareketli bir yaşam oluşur. Eğitim, öğretim önem kazanır. Bunun yanı sıra anarşik olaylar meydana gelmesi de muhtemeldir. Akla gelen her şeyi korkusuzca söyleyebilen, çevresinde olup bitenlere son derece uyanık olan, kavrayış kapasitesi yüksek bir nesli temsil eder.
YENGEÇ BURCUNDA
Aile ve ev yaşamı önem kazanır. Ülkeler kendi birlik ve beraberliklerini koruma çabasına girerler. Geleneksel kısıtlamalar, aşırı aile baskıları kırılır. Endişe ve korkular artar. Güvenlik, koruma ile ilgili sorunlar çoğalır. Herkes, sahip olma sevdasına düşer. Duyguları dile getirebilen, insanların tavrını önceden sezebilen, hatta değerli şeylerin yerini keşfedebilen bir nesli hazırlar.
ASLAN BURCUNDA
Ülkeler arası soğuk ve sıcak savaşlar artar. Güçlü, otoriter devlet başkanları çıkar. Hedef dünyanın yönetimini ele almaktır. Kendini gösterme, hakim olma, söz geçirme ihtirası sorumluluk duygusunu geliştirir. Sorumluluk alınan konuda başarı mutlaktır. Heyecanlı, ateşli, sabırsız biraz da ezici bir kuşak doğar.
Sinema tiyatro gibi sanat alanlarında yeni yetenekler, yeni ve farklı gelişmeler ortaya çıkar. Artistik yetenek verir. Aza kanaat etmeyen, tam alan ve tam veren, cesurca atılım yapabilen, tehlikeden korkmayan bir nesli temsil eder.
BAŞAK BURCUNDA
Tıp alanın da yenilikler, gelişmeler, buluşlar yaşanır. Daha önce imkansız görülen ameliyatları gerçekleştirecek düşünceler gelişir. Sağlık, temizlik konusu önem kazanır. İnsanlara yaşamı rahatlatacak olanaklar sağlanır. Geleceği güvenceye alacak çalışmalar olur. Giyim, temiz ve hoş görünme, moda gibi konular yanşa geçer. Çalışkan, toplum adına düşünen, haklarını almaya çalışan bir nesildir.
TERAZİ BURCUNDA
Bu burçta aşk ön plana çıkar ve aşk hayatı özgürlük kazanır. Adil bir yaşam çabalan doğar. Hak, hukuk, adalet konularında gelişmeler olur. İnsan haklan ve insana verilen değer artar. Sanat, müzik gibi alanlarda estetik güzellikler doğar, Müziğe ilgi artar. Evlilik, beraberlik, ortaklıklar değer kazanır. Bunların devamına ve korunmasına önem verilir. Bu neslin çocukları eşitlik için çabalayıp bunu yaymaya çalışacak, dengeyi kurmak için terazinin bir kefesinden diğerine koşacaklardır.
AKREP BURCUNDA
Güç her alanda hakimiyetini gösterir. Hırs, yüksek idealler ve hükmedicilik verir. Yeteneklerin en uç noktalarda ortaya çıkmasına sebep olur. Cinsellik önem kazanır. Seks anlayışı farklılaşır. Gizlilik perdesi kalkar. Bu neslin çocukları her şeyin zirvesine çıkabilecek kapasitede, akıllı, analiz edebilme güçleri yanı sıra sezgisel üstünlüklere de sahip olurlar.
YAY BURCUNDA
Kasım 1995'den itibaren Yay Burcuna yerleşmiştir. Bu burçta 13 sene kalarak gene hızlı hareketine devam edecektir. Su yapılı Plütonn, ateş yapılı Yay'da rahat durmaz. Bu süre zarfında; dünyada özgür olma isteği ön plana gelir. Özgür olma uğruna çabalar artar. Boşanmalar artar. Felsefe, din gibi konular ağırlık kazanır. Sonuçta adil, güçlü ve sağlam temeller üzerine kurulmuş bir yaşam düzeni gelir. Özgürlük uğruna savaşlar ve kazanımlar yoğunlaşır.
OĞLAK BURCUNDA
Dünyaya disiplin, düzen hakim olmaya başlar. Çeşitli konularda kısıtlamalar gelir. Baskı ve disiplin anlayışı kuvvetlenir. Güçlü ve iş bitirici yöneticiler ortaya çıkar. Bunun yanında maddi değerler önemini arttırır. Tabiat felaketleri, toprakla ilgili olaylar artar. Maddeye değer veren, çıkarlarını korumaya özen gösteren, mutlaka dediği olsun isteyen, hakimiyet kurma hırsı güçlü bir nesil yaratır.
KOVA BURCUNDA
Devrimler, reformlar olur. Yenilikler, keşif ve icatlar yaşamın bir parçası olur. Ben bilirimcilik ve özgürlük savaşları olur. İnsanlar kendi buluşlarını gene kendi zararlarına kullanabilirler. Düşünce gücünü kullanabilen, akıl yönü kuvvetli, evrensel boyutlara varabilen bir nesli temsil eder.
BALIK BURCUNDA
Edebiyat, sanat, resim, bale, dans gibi alanlarda gelişmeler artar. Mistik ve gizemli ressamlar yetişir. Yaşam pek çok yönden zenginleşir. İnsanlar arasındaki maddi uçurumlar azalır. Ayrılar birleşir. Denizler yoluyla ticaret artar.
PLÜTON HANGİ EVLERDE
1. EVDE
Hareketli, olaylı, değişikliklerle dolu bir hayat verir. Yaşamlarının bu döneminde kendilerini tamamen değiştirirler. Olgunlaştırır. Hırslı, istediğini elde etmeye kararlıdır ve iradesi güçlüdür. Yapıcı güç yanı sıra yıkıcılık da verir. Güzellik vermez ancak çekicilik ve etkileyicilik verir. Özelliklerini dışa pek yansıtmaz. Anlaşılması kolay değildir. Soğuk ve gizemlidirler. Gözler çok etkileyici olur.
2. EVDE
Maddi değerleri elde etme hırsı verir. Paranın güç olduğu düşüncesi vardır. Böylece etrafını kontrol altında tutabileceğine inanır. Kazanç elde etme konusunda çok uyanık, kendi sezişleri doğrultusunda ve kendi kuralları ile hareket eder. Elindekileri kaybetme ve sıfırdan başlama tehlikesi vardır.
Miras yollu çeşitli imkanlar elde eder. Ancak bu kolay olmaz. Geliştirdiği ve sıkı sıkıya bağlı olduğu değer yargılarına sahiptir. Hayatı anlamlı bir şekilde yaşamak ister. Genellikle içlerinde, belli etmedikleri bir korku hep pusudadır.
3. EVDE
Farklı bir düşünce tarzı vardır. İlginç, esrarlı ve anlaşılması güç konular ilgisini çeker. Aklın ve zekanın zirvesine ulaşmak isterler. Anlatımı, sözleri sert ve etkileyicidir. Bir konuyu kabul ettireceğinden eminse ortaya atar aksi halde hiç söylemez. Etrafı ile pek geçinemez. Fikirleri yüzünden hayatının her döneminde zorluklarla uğraşmak durumunda kalır. Zeka güçleri ile insanları etkileyip, görüşlerini değiştirebilirler. Öğrenim yıllarının ilk devrelerinde olsun, yakın akraba, arkadaş, komşularla olsun sorunları hep olur. Ayrıca kendilerine yapılan kötülükleri de asla unutmazlar.
4. EVDE
Aile yaşamı sorunludur. Anne baba ile çeşitli fikir ve davranış ayrılıkları vardır. Çocuklukta pek çok rahatsız edici duygular yerleşir. İlerde bunların sıkıntılarını yaşar. Her konuda sözünün geçmesini ister. Sorunların kaynağı kendisi olsa bile bunu asla kabul etmez. Ev ve aile konusunda kesin değişiklikler yapmak zorunda kalabilirler.
Her zaman mutlu bir aile özlemi duyarlar. Hayatını sil baştan kurmak zorunda kalabilirler. Erken yaşta olgunlaşırlar. Tabiata karşı olağanüstü bir şekilde bakıp, gizemlerini keşfetmek isterler. Bu amaçla çalışmalar yaparlar.
5. EVDE
Sevdiklerine tam hakim olmak ister. Baskılı davranışlar yüzünden çeşitli sorunlar oluşur. Sevdiği kimselerin uzaklaşmasına sebep olur. İstekleri ihtiras haline bile dönüşebilir. Son derece gururlu olup, asla zayıf pozisyonlarda kalmaya dayanamazlar. Gençliğini kaybetmek onların büyük korkusudur. Değişik zevkleri, sanatsal görüşleri ve alışılmamış ifade tarzları vardır. Anlaşılması zor eserler yaratabilirler. Kumar gibi riskli bir atılım sonucu tüm varlığını kaybeder. Veya bu yollu umulmadık kazançlar elde edebilir. Dost bildiği kişilerden zarar görebilir. Çocuklardan kaynaklanan sıkıntılı tecrübeler yaşarlar.
6. EVDE
Sağlık konusu önem kazanır. Hasta olma riski yüksektir. Titiz, takipçi, araştırıcı, hastasına değer veren iyi bir doktor olabilir. İlaç konusunda yeni buluşlar yapabilir. Hastalık tedavisinde madde ötesi güçlerden yardım alabilir. Bu konuda sezgileri de güçlüdür. Hastalıktan çok korkar ve kendini çok dinler. Hastalıkları psikolojik kökenli olabileceğinden, çoğu zaman fiziki tedaviler fayda vermez. Günlük hayatları çok harekeli ve yıpratıcıdır. Azlarla tatmin olmadıkları için hep savaşmak zorundadırlar.
Basit konuları bile problem haline döndürmede birincidirler. İşine oldukça düşkün ve genellikle başarılıdır. Kendini yıpratırcasına, büyük bir enerji ile çalışabilirler. Bedenim derinlemesine keşfedip, ruh ve beden ilişkisi kurabilirler. En ince ayrıntıları yakalama, analiz edebilme becerisi vardır.
7. EVDE
Evlilik, ortaklaşa çalışmalar, işbirlikleri sorunlu olur. Tek başına yapılan çalışmalar daha iyi sonuç getirir. Evlilikte anlaşmazlıklar, geçimsizlikler bitmez. Ayrılık kesindir. Eşin aniden ölmesi de söz konusu olabilir. Karşı tarafı bir şekilde ayrılmak zorunda da bırakabilirler.
Kendindeki hoş olmayan özellikleri beraber olduğu kişiye yansıtarak karşısındakinde görürler. Veya kendilerinde olan kötü halleri başkalarında da varsa endişesine sahiptirler. Etrafına karşı baskıcı ve zorlayıcıdır. İnsanın düşmanları olur. Ortak çalışmada daima güçlü ve ipleri elinde tutan taraf olmak isterler.
8. EVDE
Sezgileri çok kuvvetlidir. Olacakları önceden kestirebilir. Felsefi ve bilimsel konular ilgisini çeker. Bunların farklı yönleri ile ve derinlemesine ilgilenebilir. Yaşamın, hayatın, doğanın sırlarını çözmek ister. İçlerinde ölüm korkusu yatar. Cinsel yönden doyumsuzdurlar. Bu yolda manevi güçleri kullanmak isterler.
Enerjiyi kullanamazsa saldırgan olması kaçınılmazdır. Zor durumlarda soğukkanlı ve becerikli davranır. Kriz zamanlarında çok başarılı olurlar. Başkalarına yardım ederler. Enerjilerini iyi kullanabilirlerse, erişilmesi güç başarıların sahibi olurlar. Kendi çalışması dışında hazır paraya sahip olur. Parayı kullanmada becerikli değildir. Ölümcül deneylere girişebilir.
9. EVDE
Manevi konular ilgisini çeker. Zaman içinde araştırıp, deneyip, öğrenerek belli bir anlayışa ve idraka ulaşabilir. Yaşamın sırlarına ulaşabilmek için fikir yolculuklarına dalabilirler, Yeni ve farklı konular ortaya çıkarabilir. Vardığı noktada doğru veya yanlış, inancı çok kuvvetlidir. Bunu başkalarına yaymada zorlayıcı ve fanatiktir. Sosyal, ahlaki konularda önder olmak ister. Devrimci bir karaktere sahiptir. Kardeş ve arkadaş ilişkileri karşılıklı zarar verici olur. Uzun yolculuklarda zorlu deneyler yaşayabilir.
10. EVDE
Ne yapacağı konusunda iyi karar verir. Seçtiği meslekte hırslıdır. Başarılı olmak için her imkanı kullanır. Doğru veya yanlış olmasına önem vermez. Sert etkiler yoksa insanlığa yararlı, yönlendirici, başarılı önder olur.
Yenilikler getirir. Aksi halde acımasız, bencil, zorla dediklerini yaptıran bir diktatör olur. İyi veya kötü kendisinden bahsedilen tiplerdir. Mesleki kayıplara uğrayabilir. İşini tamamen kaybedip sıfırdan başlamak zorunda kalabilir. Vur değince öldüren tiplerdir.
11. EVDE
Yüksek amaçları, erişilmesi güç hedefleri vardır. Hırsı hayal kırıklarına sebep olur. O zaman etrafına zarar verebilir. Küçük düşmeyi, başkalarının kendine tercih edilmesine katlanamaz. Dostluklar, arkadaşlıklar önemlidir ama zaman içinde onlara üstünlüğünü gösterme ve hükmetme gibi davranışlar, onların uzaklaşmasına neden olur. Keskin zeka ve sezgi gücü çeşitli buluşlar yapmaya müsaittir. İnsanlık için çalışmaktan hoşlanır. Çok güçlüdür. Aklını ustalıkla kullanır.
Planlarını varmak istediği hedefe ulaşana kadar belli etmez. İnsanların engeller çıkaracağından korkar. Erişemeyeceği arzularını gördüğü zaman, onlardan tamamen vazgeçip, yeni hedefler belirleyebilir. Emin olduğu konularda ise asla taviz vermez.
12. EVDE
Sevildiğini, istenildiğini, güçlü olduğunu tatmin edici bir şekilde hissetmelidir. Yersiz, nedeni belirlenemeyen korkular, endişeler yaşatır.
Hayata bakış açısı karamsarcadır. Duygusal doyuma ulaşması çok önemlidir, İç alemdeki karmaşıklığın sözlerle dışarı yansıması yanlış anlaşılabilir. Hissettikleri yaşadıkları başkaları için inanılmaz olabilir. Duygular genellikle daima baskındır.
Sezgi yönü kuvvetli olduğu için akılla varılacak noktaları daha rahat görebilir. Telepati, geleceği sezme, üst boyutlarla iletişime girebilme, soyut konuları hissedebilme gibi hassas yetenekler verir. Gizli düşmanlardan tehlike gelir. Uyuşturuculara yönelebilir.
Reklamı Kapat