Koç BurcuKoç Burcu
Boğa BurcuBoğa Burcu
İkizler Burcuİkizler Burcu
Yengeç BurcuYengeç Burcu
Aslan BurcuAslan Burcu
Başak BurcuBaşak Burcu
Terazi BurcuTerazi Burcu
Akrep BurcuAkrep Burcu
Yay BurcuYay Burcu
Oğlak BurcuOğlak Burcu
Kova BurcuKova Burcu
Balık BurcuBalık Burcu

Yay Burcu

23 Kasım - 21 Aralık
Yay Burcu Yönetici Gezegeni : Satürn
Satürn kararlılık,hırs, verimlilik,konsantrasyon, kalıcılık,sorumluluk, disiplin ve sabrı sembolize eder. Çeşitli kısıtlama ve engeller Satürn'ün doğasından kaynaklanmaktadır. Satürn'ün etkilerinden sayılabilecek diğer bazı özellikler ise kurallar,bunların uygulamaları, acı, korku, otorite, disiplin ve kontroldür. Ayrıca içe kapanma ,depresyon ve ruhsal değişiklikler de bu gezegenin etkilerindendir.
Olumsuz gibi görünen birçok şeye rağmen Satürn'ün etkisi ilerleme ve gelişmeleri destekler. Kısaca bu gezegeni hem yapıcı hem de yıkıcı olarak nitelendirebiliriz. Satürn gerçeklerle yüzleşmemiz için daima bizi zorlar. Erkeksi bir gezegendir. Varlığı yaşamımızı kaostan uzaklaştırır, kontrol ve standart getirir. Diğer yandan yıldız haritanızda etki ettiği alanlarda ani ve sert değişiklikler görürsünüz.
Satürn'ün doğal olarak yönettiği burç Oğlak'tır.İkinci dereceden de Kova burcunun yöneticisidir.Yengeç ve Kova burçlarında güçsüzdür. Sağlık açısından kemikleri,dişleri ve deriyi yönetir. Dalak ve safra kesesi de ona bağlıdır. Satürn'ün olumlu yönleri ihtiyatlılık, sorumluluk, yapıcılık,sabır ve disiplindir. Bencillik,ümitsizlik ve tutuculuk ve dar görüşlülük ise olumsuz yönleridir. Satürn etkisi altındaki her şeyde temel yapının oluşturulmasını sağlar. Bu anlamda çok etkilidir.
Evrenin 'soğuk' gezegeni, kısıtlamaların, hayal kırıklıklarının, sorumlulukların ve disiplinin sembolüdür. Satürn, hayatın eğitmeni, sınavlarla, otoritesiyle, disiplini ile bizi hayata hazırlayan, kişiliğimize dayanıklılık ve süreklilik sağlamaya çalışan, enerjimizi yönlendiren ve konsantrasyon kazanmamıza neden olan kozmik öğretmenimiz.
Satürn'ün bu sınavlarını başarıyla atlatmanın tek yolu ve tabi ki ödüllenmenin tek yolu da disiplindir. Disiplinle çalışmak, sabretmek, dikkatli olmak ciddiyetle sorumluluklarını kabul etmek, almak ve kararlı olmak. Satürn haritada Jüpiter ve Venüs'ün getirdiği şans ve fırsatları geciktirebilir, haritada bulunduğu ev bize yaşamın hangi alanlarında sorunlar, sorumluluklar ve gecikmelerle baş etmemiz gerektiğini, hangi alanlarda daha sorumlu, disiplinli dikkatli ve sabırlı olmamız gerektiğini gösterir.
Satürn'ün bulunduğu ev alanında korkularımız ve hayal kırıklıkları yaşama riskimiz vardır. Tüm bu özellikleri nedeniyle kötü ve soğuk, acımasız olarak bilinen Satürn enerjisi aslında nerede olduğumuzu, nereye gitmemiz gerektiğini gösteren sert, katı ama kendi ayaklarımız üstünde bize durmasını öğretmeye çalışan, bir baba yada eğitmen gibidir.
Haritada Satürn'ün bulunduğu ve temsil ettiği alanlarda kişi kendini yetersiz bulabilir. İlk başlarda, korkabilir, yılabilir ama tüm bu korkularının, gecikme ve engellenmelerin üstüne sabırla gittiği sürece aynı alanlarda bir süre sonra çok başarılı biri olabilir. Haritalarında Satürn enerjisi güçlü olan insanlar (Satürn'ü l. Ev-4. Ev -7. Ev veya 10. Evlerde ya da Güneş, Ay, Venüs veya Marsla açı yapıyorsa) gerçekçi, azimli, disiplinli ve hırslıdırlar.
Amaçlarına ağır ama sağlam adımlarla yaklaşırlar. Satürn'ün gerilimi etkisi altında olan kişilerde ise yine istek ve hırs vardır. Ama korkular, karamsarlıklar ve yetersizlik duygularıyla birliktedir bu istekler. Kişinin taşıyabileceğinden fazla sorumluluklar almasına, bazı kurallar ve yargılarla kendini kısıtlamasına sebep olabilir. Böylece kişi kendinin, yaratıcılığının ve isteklerinin önüne setler inşa edip hayatını anlamsız kılıp, mutsuz edebilir.
Satürn "karma"nın efendisi olarak da bilinir astrolojide ve kişiye ne ekerse onu biçtirir. Haritada bulunduğu ev geçmişte alınmayan sorumlulukları ve kişinin yaşamında uzun zamandır beklenen, derinden arzu edilen fakat ümitsizce reddettiği veya kaçtığı değişikliği de gösterir.
Oğlak ve Kova burcunun yöneticisidir. Denge ve uyum burcu Terazide güçlü, Yengeç ve Aslan da zayıf, atılgan ve aceleci, Koçta ise rahatsızdır.
SATÜRN HANGİ BURÇLARDA
KOÇ BURCUNDA
Ciddilik ve ağır başlılık verir. Çok çalıştırır, her şeyin emek ile kazanılması gerekir. Kısıtlamalar, sıkıntılar verir. Zorlu uğraşılar, denemeler neticesi olgun ve bilgili bir kişilik doğar. Geçinilmesi oldukça zordur. Sanki kendinden başka herkes pek çok şeyi yanlış yapar. Kızgınlıkları içinde biriktirir, biriktirir sonra birden patlar. Disiplinli, zorluklara dayanıklı, sert ve kızınca kabalaşan bir yapıdır. Askerlik için uygundur, sert bir yöneticidir.
BOĞA BURCUNDA
Para ve maddeye sahip olmak için yaşar. Hep daha olsun ister. Saygı, güven ve şöhretin bunlarla geleceğine inanmıştır. İstediği şeylere kavuşması için çok emek sarfeder. Çok düşünüp, emin ve güvenli yollar bulup, ayaklarının gerçekten yere bastığını hissetmeden bir işe başlamaz. Sürprizlerden asla hoşlanmaz. Sahip olduğu maddi değerleri kaybetme veya sahip olamamaktan ödü kopar. Yapılan kötülükleri kolay kolay bağışlamaz. Sakin, kolay sinirlenmeyen bir yapıdır ama içi sürekli endişelerle doludur.
İKİZLER BURCUNDA
Bilgiye, öğrenmeğe meraklıdır. Özellikle faydalı ve uygulanabilir konuları seçmekte başarılıdır. Ayrıntılar ve gereksiz şeylerle ilgilenmez. Düşünce yönü kuvvetlidir. Değişik alanlarda düşünüp, kitap yazabilir. Bir kaç dalla aynı zamanda ilgilenebilir. Akılcı, kibar ve bilgili olur. Sorumluluk taşıyabilir. Sinirlenince sözlerine dikkat etmez. Bu yüzden başı belaya girebilir. İletişimde kısıtlamalar verir. Görünüşte gerçekçi ve rahat gibi olmasına karşın sık sık karamsarlık yaşar.
YENGEÇ BURCUNDA
Genellikle karamsar, kuşkucu ve sıkıntılıdır. Kendini yorgun hisseder. Canı pek birşey yapmak istemez. Yeniliklere girişmek zor olur. Eski alışılmış, kimsenin itiraz etmeyeceği şeyleri yapmayı tercih eder.
Başarılı olmak için, yaptıklarının beğenilmesine, yapıcı sözlerle Teşvik edilmeye ihtiyacı vardır. Böyle bir güveni yakalarsa kolay bırakmaz ve tuttuğu dalda canla başla çalışır. Duygusaldır. Geçmişin izlerini silmesi zordur. Kimseye güvenmez. Kendini düşünür, planlan içten pazarlıklıdır.
ASLAN BURCUNDA
Yönetimi kimselere bırakmaz. Güçlü olduğuna, her şeyi iyi bildiğine inanır. Ele aldığı konuda son derece titizdir. Mutlaka başarılı olur. Dış görünüşü soğuktur. Duygularını açıklamayı beceremez. Kendine yetebilen, çizgisini kolay kolay değiştirmeyen, sert olabilen bir kişilik verir. Gururludur, beğenilmemekten, eleştirilerden hiç hoşlanmaz. Hayatı paylaşabilecek binlerini bulmakta zorlanır. Pek çok şeyi yalnız yaşamak zorunda kalır.
BAŞAK BURCUNDA
Çalışmak, hizmet etmek için varolmuştur. Çok kuruntulu, endişeli, kuşkuludur. Titiz ve planlıdır. Kendine hayatı zehir etmede ustadır. Sağlık, temizlik işlerine çok önem verir. Bu konuda bilgisi çok olur. Bilimsel konulara önem verir. Kendine özgü, faydalı olduğuna inandığı düşünceleri vardır.
Bunları büyük bir bilgiçlikle savunur. Kitap yazarak, konuşmalarla insanlara yararlı olmayı görevi kabul eder. Aynı zamanda iyi bir eleştirmen olur. Parayı dikkatli kullanır. Bir kenarda parası olması ona güven verir. Herkesle hemen arkadaş olmaz. Ciddiyete ve mesafeli olmaya dikkat eder.
TERAZİ BURCUNDA
Dengeli, adaletli, sanatçı ruhlu bir yapı verir. Sürekli her şeyi dengelemeye çalışır ama pek başaramaz. Bir düzen tutturmada zorlanır. Ayağına gelen fırsatları çabuk karar verememe yüzünden kaçırır. Son derece kibar, nazik, iyi niyetlidir. Haksızlığa uğramışların dostudur. Yanlışları düzeltmek sanki baş görevidir.
Neticeye ulaşmaya çeyrek kala başka bir konu ile ilgilenmeye başlar. Bu yüzden başarıyı pek yakalayamaz. Ortaklık, evlilik gibi ilişkilerde sorunları olur. Aradığı romantizmi bulamaz. Kavgayı sevmez ama tartışmalardan hoşlanır. Zekasını kullanmayı iyi bilir.
AKREP BURCUNDA
Ciddi, soğuk, zor açılan kapalı bir kutudur. Kendini sürekli bastırır. Duygularını ifade de zorlanır. Aşk, sevgi, seks kökenli sorunları olur. Kıskançtır. Öç almaya yatkındır. En azından kişinin dersini verir. Belli etmese de çok güçlüdür. Kendini beğenmiş değildir. Ama sessiz ve derinden bir yönetmendir.
Gizli, mistik, esrarengiz konulara ilgi duyar. Başkalarının girmekten çekindiği tehlikeli işlere girmekten çekinmez. İyi ve dikkatli bir gözlemcidir. Konulara, olaylara analizci bir gözle bakarak farklı şeyler yakalar. Sevdiği kişilerle ilgili çeşitli üzüntüler yaşar.
YAY BURCUNDA
Dürüst, açık sözlü ve samimidir. Hayattan ders almayı ve bunu başkalarıyla paylaşmayı bilir. Filozofça düşünür, insanlık için çeşitli idealleri vardır. İyi bir konuşmacıdır. Sözleri dinlenmeye değerdir. Geleneklere, kurallara uyulmasından yanadır. İnançları güçlüdür, taviz vermek istemez. Belli ve sınırlı bir hayat görüşü verir. Bu yüzden gerici olarak kabul edilebilir. Kimseyi kırmaz. Eleştirilmekten çok incinir. Başkalarının üzülmesi onu da üzer. Anlayışlı ve iyi kalplidir. Samimi, özverili, düzenli ama hareketli bir yaşam ister.
OĞLAK BURCUNDA
Son derece irade sahibidir, davranışları tutarlıdır. Erken olgunlaşır. İstediği konuda dikkat ve sabırla ilerleyerek başarıya ulaşır. Araştırıp, inceleyerek köklü bilgiler edinir. Bilginin gerçek sahibi olmak ister. İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilir, ağırbaşlı, güvenilir, inandırıcı hali ile saygıdeğer biri olur. Benim dediği şeylere tam sahip çıkar ve daima kendi ölçülerine uymasını ister. Maddesel değerlere önem verir. Bu yüzden sıkıntılar yaşar. Zekası keskindir, zor karmaşık şeyleri basite indirgeyerek ifade edebilme yeteneği vardır. Yazarak da güzel ifade edebilir.
KOVA BURCUNDA
Akılcı, mantıkçıdır. Duygularla hareket etmez. İnsanlarla dostça ilişkiler kurabilir, onların dertlerim sabırla dinler. Akılcı tavsiyeler verebilir. Sürekli araştıran, deneyen, keşfeden biridir. Başkalarının girmekten korktuğu konulara girebilir. Tüm bunları kelimelerle de iyi ifade edebilir. Arkadaşlığa, dostluğa, sevgiye olsun hep ciddi yaklaşır. Gizli ilişkileri basit ve aptalca görür. Beklenilmeyen şeyler yaşar. Sürekli olarak kendine yeni prensipler arar.
BALIK BURCUNDA
Zayıf, dayanıksız, çabuk vazgeçen çok duygusal bir yapıdır. Rahatı bozulsun istemez. Bu konuda çıkarlarını korur. Hatta hile bile yapabilir. Çok hareketli, gürültülü ortamları sevmez. Kendine güven duymaması, yeteneklerini göstermesine engeldir.
Sahip çıkılması, desteklenmesi gerekir. Enerjisini, ihtiyacı olan, yardıma muhtaç olanlara harcamak ister. Bunun karşılığında maddi talebi bile olmaz. Kendi cesaretsizliği sonucu pek çok acılar yaşar. Kendindeki manevi güçleri keşfetmek ister. Bilinmeyenlere karşı ilgi duyar.
SATÜRN HANGİ EVLERDE
l. EVDE
Disiplinli, pratik, maddecidir. İnsanları yönetmek, eğitmek, ders vermek sanki görevleridir. Otoritelerini sessizce uygularlar. Yapmak istediklerini büyük bir sabırla neticeye mutlak ulaştırırlar. Genellikle karamsar olurlar. İyi düşünürler fakat harekete geçmede ağır kalırlar.
2. EVDE
Maddi güvence için para ve mala değer verme. Cimrilik derecesine varan tutumluluk. Çok gerekli harcamaları bile yaparken hesaplı davranma. Varyemez tipler. Kendi emeği ile kazanmada daha şanslı, miras veya başkaları yolu ile gelen paralar ile ilgili sıkıntılar olur.
3. EVDE
Düşünsel yönden disiplinli, ölçülü ve ağırdır. Ciddi bir yazar, sıkı bir öğretmen, güvenilir bir muhasebeci olur. Okurken, yazarken, sorumluluk yüklenirken çok dikkatlidir. Arkadaşlar, kardeşler üzerinde hükmedici, sözünü dinleticidir. Fikirleri filozofçadır.
4. EVDE
Aile üzerinde otorite sahibidir. Erken yaşta anne babaya bakmak, sorumluluklarını yüklenmek durumu olur. Büyükler genellikle sorun yaratır veya kendisi onlara sorun olabilir. Gayrimenkul sahibi olmaya önem verir. Çalışma hayatında terslikler yaşamak durumunda kalabilir.
5. EVDE
Güçlü bir örgütleme yeteneği verir. Sessiz sakin ama kararlı adımlarla çevresindekilere sözünü dinletir. Çocuklar sorun yaratır. Onlarla geçinmede başarılı olamaz. Aşka duygusal yaklaşmaz. Akıllı ve ciddi ilişkiler arar. Mutlu kişiler değildirler.
6. EVDE
Çok çalışkandır. Düzenli, planlı programlı çalışarak başarılı olur. Sorumluluk almaktan kaçınmaz. Canını dişine takar çalışır. Sağlık sorunları ile çokça karşılaşır. Karamsar ve sıkıntılıdır. Düşmanlıklarla karşılaşır. Hassas değildir. İsteklerini elde etme doğrultusunda kırıcı olabilir.
7. EVDE
Çok erken evlenmez. İyi düşünür, akılcı bir evlilik yapar. Ancak çok mutlu olamaz. Sıkıntılar, sorunlarla uğraşır durur. Ayrılma konusunda da terslikler ve engeller çok olur. Genellikle tüm ilişkilerde hak ve adalete dikkat eder. Sorumluluklarını bilir. Düşmanları vardır.
8. EVDE
Kendi emeğinin dışında paraya sahip olur. Ancak bunlardan gelen sıkıntılar yaşar. Hukuki konularda şanssızlığa uğrar. Haklı olduğu halde kaybeder. Ölümden korkar. Uzun süren bir hastalık sonucunda, sıkıntı çekerek ölmesi muhtemeldir.
9. EVDE
Öğrenmeye, okumaya, tahsil görmeğe önem verir. Eğitim ve öğretim alanında öncü ve yetki sahibi biri olmak hedefidir. Kurallara, emirlere, ahlaki değerlere uyulmasını ister. Baskıcıdır. Uzun seyahatler, yolculuklar sorunlu olur.
10. EVDE
Mesleğinde ilerlemek, zirve noktaya çıkmak, ünlü ve şeref sahibi olmak esas amaçtır, Ciddi, çalışkan ve otoriterdir. Hem zengin olmanın, hem de şöhretin peşinde koşar. Aşırı hırs tersliklere, kötü şöhrete neden olabilir. Her şeyi kaybederek yeniden başlamak zorunda kalabilir.
11. EVDE
Arkadaş ilişkilerini ciddiye alır. Yüksek makamlarda, yetkili kişilerle ilgilenir. Gizli düşmanları hiç bitmez. Dostluk ve arkadaşlıkları kendi çıkarları doğrultusunda kullanabilir. Çocuklar genellikle üzüntü kaynağı olurlar. Öğüt veren, doğru yol gösteren yaşlı dostlarla karşılaşır.
12. EVDE
Yalnız yaşamayı sever. Düşünmek, derinlere dalmak yüzünden hastalanabilir. Düşmanlardan zarar görür. Haksızlığa uğrar, hapis hayatı yaşayabilir. Huzursuz ve mutsuzdur. Yardım kuruluşlarında çalışarak rahatlayabilir. Gerçekleri hayal, hayalleri de gerçekmiş gibi görebilir. İstediği düzeni kurmakta zorlanır, aradığını bulamaz.
Reklamı Kapat [X]