Gezegenlerin Yunan Mitolojisi İle Bağlantısı

11 Ocak 2021, Pazartesi Gezegenlerin Yunan Mitolojisi İle Bağlantısı

Astrolojide kabul gören sekiz gezegen vardır ve bu gezegenler iç ve dış olarak ikiye ayrılır. Venüs ve Merkür, Dünya ile Güneş arasında kaldıkları için iç gezegenler olarak adlandırılırken Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton dış gezegenlerdir. Güneş ve Ay ise ışıklar olarak geçer. Bir doğum haritası incelenirken gezegenlerin ve ay düğümlerinin konumları ve birbirleriyle yaptıkları açılar incelenir. Ay düğümlerinden başka bir yazımda detaylı bir şekilde ayrıca bahsedeceğim. Gezegenler de yine burçlar gibi mitolojik hikayelere dayanıyor. Bunların isimleri aşağıdaki gibidir.

SATÜRN : Kronos, Paoenon, Falcifer.

JÜPİTER : Phaeton, Zeus.

MARS : Ares, Pyrois, Mavors, Gravidus.

GÜNEŞ : Titon, Ilios, Phoebus, Apollo, Paeon, Osyris.

VENÜS : Cytheria, Afrodit, Erycina.

MERKÜR : Hermes, Stilbone, Cyllenius, Archas.

AY : Luna, Lucina, Cynthia, Diana, Phoebe, Proserpina, Noctiluea, Latona.

GÜNEŞ

Güneş, hepimizin bildiği gibi dünyadan en rahat görülen, en parlak yıldızdır. Hayatı aydınlatır ve hepimizin öz burcunu yani karakterini yansıtır. Bir insana burcunu ilk sorduğunuzda astrolojiye ne kadar uzak olursa olsun size Güneş burcunu söyleyecektir. Tabii ki tek başına Güneş burcu bir insanın tüm hayatını belirleyemez ki bu en çok karşılaştığımız astroloji eleştirisidir, “Dünyada sadece on iki çeşit insan olamaz”. Biz zaten bunu asla savunmuyoruz. Her insanın on iki evinde on iki farklı burcu var ve bu burçlara yerleşen gezegenler çok farklı açılar yapabilirler ki daha şans noktaları, ay düğümleri, verteksler var, bunları katmıyorum bile. Güneş’e gelirsek, gezegen sistemimizin kalbi sayılan Güneş, vücudumuzda kalbi ve omuriliği yönetir. Astrolojide Güneş, Aslan burcunun yöneticisidir. Güneş, “erkek” bir yıldız sayılır, babalık ve otorite kavramlarını kendisinde toplar. Babanızı, erkek patronunuzu, önemli erkek müşterilerinizi, hayatınızda önem taşıyan erkekleri, şu anki erkek arkadaşınızı ve erkek çocuğunuzu temsil eder.

AY

Günlük hayatımızda en çok etkili olan ışıktır Ay. Her burçta iki güne yakın kalır ve günlük olarak yaptığı açılar bizim anlık duygu değişimlerimizi verir. Ay burcumuz da zaten aşk hayatımızda veya duygusal yaşamımızda nasıl karakterler olduğumuzu söyler. Ay dişidir, anaçtır. Annelik kavramını ve hayatınızda önem taşıyan kadınları temsil eder. Güneş’e bakarak geleceğinizi tahmin edebilirken, Ay’a bakarak geçmişinizi ve iç dünyanızı tahmin ederiz. Vücutta da Ay göğüsle, mideyle ve sindirim sistemi ile ilgilidir.

MERKÜR

Ah gerilemeleriyle adından söz ettiren, teknoloji firmalarını batmanın eşiğine getiren iletişim gezegeni. Tanrıların iletişim aracı olarak bilinen Merkür haberleşmeyi, yazıları, yolculukları temsil eder ve yönetir. Merkür’ün haritanızdaki konumuna göre ne kadar entelektüel ya da iletişim becerisine sahip olduğunuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Astrolojide Merkür, İkizler ve Başak burçlarını yönetir.

Merkür her burçta 2–3 hafta geçirir. İkizler burcu insanlarının bu kadar geveze olmasına şaşırmamak lazım.

MARS

Savaşın tanrısı. Eril bir burç olduğundan bahsetmeme gerek yok sanırım. Saldırgan, girişimci, enerjik ve tabii ki lider. Burçlarda Koç burcunun yöneticisidir ki bu hiç şaşırtıcı değil. Haritadaki yerine bakarak hangi konularda çok ihtiraslı ve lider davrandığınızı söyler ve Güneş’le birlikte bakıldığında da sağlıkla ilgili bilgileri verir. Bütün kesici aletleri, silahları, ateşi ve yanıcı her şeyi temsil eder. Mars vücutta cinsel salgı bezlerini, kasları, idrar yollarını, üretim organlarını ve böbrek üstü bezlerini yönetir. Mars, Zodyak etrafındaki turunu iki senede tamamlar ve her burçta ortalama altı hafta kalır. Geri gittiği zamanlarda ise aynı burçta 7–8 ay kalabilir.

SATÜRN

Astrolojinin en korkunç gezegeni desem abartmış olmam sanırım. Girdiği evi üç sene boyunca kısar, engeller, zorlar. O evde başınıza gelebilecek tüm felaketleri getirir. Aslında Satürn’ün amacı yakıp yıkmak değildir. O, girdiği evi disipline eder. Sizin önünüze türlü engeller ve zorluklar çıkarır, evet, ama sizi o evle ilgili uzman yapar. Güçlendirir, öğretir, burnunuzu sürte sürte öğretir. Mesela Satürn, haritanızda hangi evinizde bulunuyorsa, o evle ilgili hayatınız boyunca zorlanırsınız, deli gibi çabalarsınız ve çoğu zaman engellenirsiniz. Ta ki Satürn, sizin gerçekten öğrendiğinizi düşünene kadar. Vücutta cildi, kemikleri ve safra kesesini yönetir. Astrolojide Satürn, Oğlak burcunun yöneticisidir. Zodyak’taki turunu yirmi dokuz yılda tamamlar ve her burçta iki buçuk sene kalır.

VENÜS

Güzelliğin, estetiğin tanrıçası Venüs ya da diğer adıyla Afrodit. Gençliği, dişiliği ve güzelliği temsil eder. Konumuna göre ilişki yaşamını, duyguları ve şehveti temsil eder. Hayatınızda zevk aldığınız olayların hepsi Venüs ile ilgilidir. Güzel bir parfüm, lezzetli bir yemek, mest edici bir müzik bu zevklere örnek verilebilir. Belki bize yaşamı veremez ama Venüs’süz bir yaşam da düşünülemez. Bazen dürtülerimiz bizi yanlış yollara sürükleyebilir, bu noktada da Satürn devreye girer ve disipline eder. Her burçta 2–3 hafta kalsa da geri gittiği zamanlarda bir burçta dört ay kalabilir. Venüs, Boğa ve Terazi burcunun yöneticisidir.

JÜPİTER

Gezegenlerin ve tanrıların babası Zeus, yani Jüpiter. Zenginliğin, bolluğun, bereketin ve neşenin temsilcisidir. Geçtiği eve bolluk, bereket ve bolca şans getirir. Ayrıca maddesel kazançların gezegenidir. Görüş, iyimserlik, inanç, sadakat, adalet, güven ve akıl getirir. Jüpiter, kafanın ve işlerin gelişmesini gösterir. Onun için din, felsefe gibi konularla ticaret, ekonomi gibi konular Jüpiter’e bağlıdır. Çok büyük ve ağır bir gezegen olduğu için geçtiği evde büyük resmi görmemizi sağlar. Jüpiter, vücutta karaciğeri ve hipofiz bezini yönetir. Astrolojik olarak Yay burcunun yöneticisidir. Zodyak’taki turunu on iki senede tamamlar ve bir sene boyunca bulunduğu burca şans dağıtır.

Günün Melek Kartı

Meleklerinizi düşünün ve onlardan arzu ettiğiniz konuda tavsiye almak için yardım isteyin

Yükselen Burç Hesaplama

Yükselen burcumuz ilişkilerimizde takındığımız tavırları ve çevremizle olan ilişkilerimizi şekillendirir

Burç Yorumları