Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır?

Yükselen burç, doğduğunuz sırada ufuk çizgisinden yükselen burçtur ve doğduğunuz anda yükselen takım yıldıza verilen astrolojik teknik bir terimdir. Yükselen burç, öz burcunuz kadar önemlidir. Görünüşü ve kendinizi nasıl gördüğünüzü temsil eder. Yükselen burç ortalama 2 saatte bir değişim gösterir ve doğru tespit edilmesi için doğum saatinin çok iyi bilinmesi gerekir.

Astroloji göksel cisimlerin ve astronomik fenomenlerin, insanların karakterinde ve hatta kaderi üzerinde etkilerinin olduğu düşünülen ve bunu konu alan sözde bilimdir. Herhangi bir bilimsel gerçekliği yoktur. Astoroloji de burçlar kadar yükselen burçlar da oldukça merak konusudur. Peki insanlar tarafından bu çok merak edilip araştırılan yükselen burç hesaplama nasıl yapılır? Yükselen burç nasıl öğrenilir? Yukarıdaki formu doldurarak hızlı yükselen burcunuzu öğrenebilirsiniz.

Yükselen Burç Nedir?

Öncelikle yükselen burç nedir? sorusunu cevaplamak gerekirse; gökyüzünde görünen 12 yıldız bloğunu simgeler. Yükselen burç doğduğunuz anda, güneşin doğuş istikametinde bulunan göksel bölgeye denir. Daha basit ve açıklayıcı bir deyim ile; yükselen burç doğduğunuz anda yükselen takım yıldıza verilen astrolojik teknik bir terimdir. Astroloji uzmanlarının çoğunun söylediği gibi yükselen burç sizin için normal burcunuzdan çok daha önemlidir. Bir burç, örneğin akrep burcu doğdunuz ay dönemini kapsamaktadır. Fakat yükselen burç ise ortalam 2 saatte bir değişim göstermektedir. Dünyanın yolculuğu sırasında Güneş ile olan ilişkisi, doğu ufkunda bulunan burcu değiştirmektedir. Biz bunu gündüz Güneşin parlak ışınlarından dolayı çok fazla göremeyiz fakat doğu ufkunda her zaman mutlaka bir burç vardır. İşte bu burç da bizim kişilik özelliklerimizi etkileyen ana astrolojik sembolizmdir. Yükselen burcun öz burç kadar belirleyici bir faktörü vardır. Bir doğum haritasının 12 bölüme ayrılmış olan daire biçimde olduğunu düşünürsek, burada yükselen burç 1. bölümü anlatmaktadır. Bir kişinin tam olarak gün, saat ve dakika olarak dünyaya gelmiş olduğu yerde ufuk düzleminin dünyanın yörüngesini kesmiş olduğu noktaya ise Yükselen burç derecesi denmektedir. Başka bir deyişle coğrafi olarak enlem ve boylam olarak tanımlanmış bir yerde doğu ufkunda yükselmekte olan burç, yükselen burcu verir. Aynı zamanda biri İstanbul'da biri de İzmir'de dünyaya gelen bebeklerin yükselen burç dereceleri aynı olmayacaktır. Bunun sebebi ise Dünya ile Güneş arasında ki açısal açısal ilişkinin doğurduğu yerel saat farkı ve iki şehrin enlem ve boylamlarının farklı olmasından dolayıdır. Bu durumda bir doğum haritası hesaplanırken doğum anının mutlaka biliniyor olması hayati önem taşır. Bu yüzden yükselen burç hesaplama doğum yeri bilinmesi gerekiyor.